„Nož u leđa“ visokom obrazovanju u Srbiji

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) izražava oštar protest povodom Predloga izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se namerava inostranim visokoškolskim ustanovama dozvoliti izvođenje studijskih programa U Srbiji, na sva tri nivoa studija, bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi izdavalo Ministarstvo prosvete.

Pored toga, novim predlogom izmene Zakona, država predviđa mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine (studenata državljana RS), kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.

Na ovaj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete dok, sa druge strane, ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji. Drugim rečima, svi oni elementi koji predstavljaju neophodne uslove za izvođenje visokoškolske nastave u smislu broja stalno zaposlenih nastavnika, njihovih kvalifikacija, tehničkih uslova za nesmetano organizovanje nastave, bibliotečkog fonda itd., bez kojih se ne može dobiti akreditacija za izvođenje visokoškolskih programa kada je reč o nacionalnim fakultetima neće važiti za visokoškolske ustanove iz inostranstva.

Osim toga, zvuči gotovo neverovatno da je u trenutku kada nema novca da pokrije ni materijalne troškove domaćih visokoškolskih ustanova država spremna da deo budžetskih sredstava namenjen visokom obrazovanju u Srbiji daruje stranim visokoškolskim ustanovama. Iako ovaj model podseća na ponašanje države u odnosu na strane kompanije/investitore, koji dobijaju ogromna sredstva iz republičkog budžeta u vidu subvencija, dok su mogućnosti investiranja u domaće kompanije potpuno skrajnute, ovde je situacija još gora. Ukoliko bi ovakav nakaradan predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju prošao to bi verovatno bio jedinstven primer jedne zemlje koja direktno guši svoje visoko obrazovanje, a koje je temelj razvoja svake normalne države.

Univerziteti u Srbiji su više puta pokazali da se ne boje inostrane konkurencije, dok se neki od domaćih univerziteta visoko kotiraju na međunarodnim listama uspešnosti. Međutim, ono čega bi svako kome je stalo do opstanka visokog obrazovanja u Srbiji trebalo da se boji jesu nefer uslovi u kojima bi domaće visokoškolske ustanove koje su podvrgnute striktnim i transparentnim normativima za akreditaciju, i to bez adekvatne materijalne pomoći svoje države, trebalo da se bore za studente u sopstvenoj zemlji sa inostranim visokoškolskim institucijama koje neće biti podvrgnute nikakvim nacionalnim normativima i na sve to, uz obilatu finansijsku pomoć naše države.

Ostaje da se nagađa kakvi motivi stoje iza jednog ovakvog Predloga ali oni svakako nadilaze tobožnju brigu za domaće studente koji odlaze u inostranstvo da studiraju. Davanje jednog ovakvog obrazloženja, bez ikakve analize niti kvantitativnih pokazatelja je u najmanju ruku sumnjivo. Biće pre da je ovo još jedna u nizu osveta visokom obrazovanju u Srbiji onih koji se od njega nisu profitirali onako kako su očekivali. Jedno je uspostaviti političku kontrolu nad institucijama u Srbiji ali sasvim drugo je očekivati da će se prečicom dolaziti do fakultetskih diploma domaćih svetski prepoznatih i priznatih fakulteta. Očigledno da u situaciji kada takvih prečica još uvek nema i kada su alternative u vidu većine domaćih privatnih fakulteta nezadovoljne za ambicije nove političke elite u Srbiji, ovakav predlog predstavlja pokušaj da se uz ceđenje sopstvene države dođe do toliko željenih diploma, iza kojih neće stajati rad i zalaganje već gola moć i sitnosopstvenički interes.

U skladu sa napred rečenim, MASA se oštro protivi usvajanju ovih dopuna Zakona o visokom obrazovanju i traži njegovo povlačenje iz skupštinske procedure. Pored toga, pozivamo svoje kolege koji se nalaze na rukovodećim pozicijama univerziteta i fakulteta na neodložnu reakciju u cilju opstanka visokog obrazovanja u Srbiji. Ukoliko takva reakcija izostane a Predlog se ne povuče iz procedure, MASA će pokrenuti široku akciju akademske neposlušnosti kako bi se sprečilo destruktivno delovanje nosilaca vlasti u Srbiji.