Zahtev Vladi Srbije u ostavci za hitno stavljanje van snage Uredbe o izmeni Uredbe o normativnima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) zahteva hitno stavljanje van snage Uredbe o izmeni Uredbe o normativnima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta od 24.3.2025.

Pomenutom uredbom se na najbrutalniji način, bez ikakve konsultacije relevantnih tela iz oblasti visokog obrazovanja, kršenjem brojnih normativnih akata od strane Vlade kojoj je uz sve navedeno i prestao mandat, dramatično menjaju standardi po kojima se vrednuje naučni rad univerzitetskih nastavnika i saradnika. Ovim bespravnim činom univerziteti i fakulteti u Srbiji, koji su od 19. veka bili centri naučnog razvoja, svode se na predavačke ustanove sa očiglednom namerom da se na mesta slobodnomislećih profesora univerziteta u Srbiji konačno dovedu poslušnici režima sa sumnjivim diplomama koji do sada nisu bili u stanju da ispune visoke naučne standarde za rad na državnim fakultetima.

Osim što su načinom donošenja ovakve Uredbe nasilno prekršeni brojni zakonski i podzakonski akti, na šta su detaljno ukazale naše kolege u Zahtevu za ocenu njene ustavnosti posledice njene primene mogu biti nesagledive za sudbinu visokog obrazovanja i nauke u Srbiji, a samim tim i za budućnost zemlje u celini.

Ovakva nezakonita odluka otvara vrata za situaciju u kojoj bi univerzitetski saradnici i nastavnici bili primorani da odustanu od naučne karijere, kao i da u tako nestimulativnom okruženju budu potisnuti partijskim zapošljavanjem režimskih kadrova bez naučne verifikacije. Očigledno je lakše drastično smanjiti plate profesorima zbog podrške studentima nego odgovoriti u celosti na zahteve studenata koji traže pravnu državu. Ovim se tendenciozno, kao i u prosveti, radi na polarizaciji akademske zajednice.

Upliv partijskih kadrova i svođenje naučne delatnosti na marginalnu bi vrlo brzo doveli do potonuća svih univerziteta u Srbiji na relevantnim međunarodnim listama uspešnosti, poput Šangajske, jer se one formiraju upravo kroz vrednovanje naučnih dostignuća univerziteta, odnosno njihovih zaposlenih.  Pored toga, fakulteti bi prestali da budu mesto inovacija, što bi se odrazilo i na privrednu delatnost i urušilo višedecenijske napore da se projektnim finansiranjem saradnje ova dva sektora pospeši  veza koja je od ključnog značaja za razvoj jedne zemlje. Ovom Uredbom univerziteti praktično gube mogućnost da se akredituju kao naučno-istraživačke ustanove (NIO). 

Takođe, izostankom naučne produkcije vremenom bi se izgubio osnov za nastavnu delatnost univerzitetskog nivoa koja je upravo bazirana na naučnim dostignućima zaposlenih na fakultetima. To praktično znači da bi domaće udžbenike i druge nastavne materijale vremenom zamenili udžbenici i materijali stranih autora, dok bi se domaće univerzitetsko obrazovanje dovelo u kolonijalni položaj. Dalje, prema važećim propisima, fakulteti ne bi mogli da organizuju doktorske studije, jer je za držanje nastave na ovom nivou studija i za mentorisanje teza neophodna visoka naučna produkcija.

Potpuno je jasno da je jedna ovako nakaradna uredba doneta sa ciljem slamanja kičme univerzitetima u Srbiji koji su predvođeni studentima pred sebe stavili zadatak da budu poslednja brana legitimizaciji bezakonja kao osnove vladanja režima Aleksandra Vučića. Deluje da je doneta Uredba nastavak jesenje kampanje da se dovedu neakreditovani strani univerziteti kao lažna i nelojalna konkurencija postojećim državnim i privatnim univerzitetima u Srbiji. Zbog toga ona mora bez odlaganja biti stavljena van snage i sve aktivnosti zaposlenih na univerzitetima u Srbiji se moraju podrediti ovom cilju. Iako je svima jasno da je cilj ove uredbe da nas zaplaši, upozoravamo da jačanje represije vodi ka većem buntu i još većoj rešenosti za borbu protiv bezakonja. Namesto straha, najveći efekat ovakvih pritisaka biće dalja radikalizacija našeg otpora.